Το ΒΜΦ συμμετέχει στο 10o Athens Science Festival

17 Απριλίου | 10:00 - 19 Μαΐου | 13:00

Το Athens Science Festival με κεντρικό σύνθημα «Tales of Change», έρχεται για 10η χρονιά στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, και το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου δεν θα μπορούσε να λείπει! Στην πιο συναρπαστική του διοργάνωση, το ΒΜΦ συμμετέχει στο φετινό φεστιβάλ με δύο πολύ ενδιαφέρουσες δράσεις, αποκλειστικά για μαθητές από 8 ως 18 ετών.

Αναλυτικότερα οι δράσεις:

Μία βόλτα στο Μουσείο

Ανακαλύψτε το σπάνιο αυτό βιομηχανικό μνημείο μέσα από μία οργανωμένη ξενάγηση από τους έμπειρους ανθρώπους του Μουσείου. Ακολουθήστε τη γραμμή παραγωγής του φωταερίου, θαυμάστε τα μηχανήματα και γνωρίστε τον ρόλο των εργαζομένων στο παλιό εργοστάσιο φωταερίου της Αθήνας και τις συνθήκες ζωής στην περιοχή του Γκαζιού σε μια συνολική εμπειρία για όλες τις αισθήσεις!

Πληροφορίες:
Για μαθητές από 13-18 ετών
Σημείο συνάντησης: Κεντρική Καμινάδα.
Μέρες & ώρες διεξαγωγής: Τετάρτη & Πέμπτη, 17 & 18 Απριλίου, 10:00, 11:00, 12:00 Διάρκεια: 40 λεπτά.

Ζωντανεύοντας το παλιό!

Εργαστήριο Συντήρησης Μουσειακών Αντικειμένων ανοιχτό στο κοινό.

Το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και συγκεκριμένα το τμήμα Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, προσφέρουν στο κοινό ένα ανοικτό εργαστήριο συντήρησης! Μικροί και μεγάλοι παίρνουν τα βουρτσάκια τους, φορούν τα γάντια τους και πιάνουν δουλειά! Οι συμμετέχοντες γνωρίζουν τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιούν οι συντηρητές, μαθαίνουν να συντηρούν μετρητές, εργαλεία και εξοπλισμό του παλιού εργοστασίου φωταερίου της Αθήνας, πάντοτε με τη βοήθεια των φοιτητών υπό την επίβλεψη των καθηγητών τους.

Πληροφορίες:
Για μαθητές άνω των 8 ετών
Χώρος διεξαγωγής: Κτίριο Παλαιών Φούρνων (μουσειακή στάση 3) .
Το εργαστήριο πραγματοποιείται την Παρασκευή 19 Απριλίου, 11:00-13:00,  και είναι ελεύθερης ροής.

Προπώληση εισιτηρίων για το Athens Science Festival εδώ.

Αρχή:
17 Απριλίου | 10:00